HomeДЕНЕШНАРегионНад 50 повредени во експлозија пред болница во Турција

Над 50 повредени во експлозија пред болница во Турција

Најмалку 50 лица се повредени во силна експлозија која одекна пред болница во турската провинција Мардин, во југоисточниот дел на земјата, јавуваат локалните меидуми. „Хабер Турк“ јавува дека експлодирало полициско возило пое минувало покрај болницата и оти се слушнала пукотница.

Истовремено, западните медиуми јавуваат за повредени 10 лица, полицајци и цивили, во бомбашки напад во близина на болница во провинцијата Мардин. Турски безбденоси власти тврдат дека нападот бил изведен од припадници на Курдската работничка партија, а насочен против полицајците стационирани во близина на болницата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com