HomeДЕНЕШНАСветМуслиманскиот лидер ги тешеше семејствата на жртвите на геј клубот

Муслиманскиот лидер ги тешеше семејствата на жртвите на геј клубот

Хасан Шибли, лидерот на Советот за американско-муслимански односи во Флорида веднаш излезе на терен по масовното убиство во геј клуб во Орландо и ги тешеше членовите на семејствата кои изгубија свои блиски во маскрот.

Напаѓачот Омар Мартин уби 50 лица, а рани уште 53 при што наводно се декларирал какочлен на џихадистичката група ИСИС. Тоа ја разгневи јавноста во САД која обвинува за недоволно акции против радикалните муслимани, а особено поентираше Доналд Трамп со неговите повици за вооружување и забрана за влез на муслимани.

За да не се кренат тензии и омраза во Флорида исламскиот лидер Хасан Шибли им покажа на настраданите дека акциите на еден човек, без оглед како се мотивирани, не може да им бидат припишани на сите луѓе, особено што муслиманите во САД сега трпат голема дискриминација, притисоци и закани.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com