HomeДЕНЕШНАСветМисица со македонско потекло портпарол на мигрантската партија во Холандија

Мисица со македонско потекло портпарол на мигрантската партија во Холандија

Холандските аналитичари сметаат дека мигрантската партија ДЕНК може лесно да влезе во парламентот на Холандија по изборите кои се закажани за следната година. Заштитно лице на партијата, но и нејзин портпарол е 27-годишната Татјана Маул, мис на Холандија, со потекло од Македонија. Нејзината мајка е Македонка, а татко и е од Полска.

ДЕНК во моментов брои десетици илјади членови, иако проценките се дека зад неа стои потенцијален електорат од над милион Холанѓани, колку што се проценува дека има граѓани со мигрантско потекло во 17 милионската земја.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com