HomeДЕНЕШНАСветМигрантите и пресудија на Меркел, расте екстремната десница

Мигрантите и пресудија на Меркел, расте екстремната десница

Сите кои ја почуствуваа бегалската криза и нејзините последици гласаа против партијата ЦДУ на Ангела Меркел и го искажаа своето незадоволство од актуелната власт. За да биде поразот поголем Меркел загуби и во родниот регион во покраината Мекленбург-Померанија со пад на третото место според освоени гласови или само 19%.

За некои е изненадување, за други сосема очекуван расплет на настаните, а тоа е напредокот на екстремната деничарска партија Алтернатива за Германија (АФД) која освои 22% од гласовите. Победник е сепак, поумерената левичарска партија на социјалдемократите со 30%, а заедно се во коалиција со Мерлел на државно ниво.

Локалните избори речиси секогаш го одредуваат политичкиот тон во земјата и испраќаат клучни пораки до партиите, па затоа можеби Меркел жали за политиката на отворени врати кон мигрантите. Само во изминатата година на 1.1 милиони мигранти стапнале на германско тло.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com