HomeДЕНЕШНАСветМеркел ќе добие покачување на платата, еве колку ќе изнесува

Меркел ќе добие покачување на платата, еве колку ќе изнесува

Платите на функционерите во Германија повторно растат.

Германската канцеларка Ангела Меркел од февруари наредната година ќе прима плата во износ од 18.820 евра.

Германската влада одлучи да одобри покачување на вработените во кабинетот на Ангела Меркел за оваа и идната година.

Платите на германските министри ќе се зголемат за 2,2 отсто ретроактивно од 1 март оваа година, додека на 1 февруари 2017 на сила ќе стапи уште едно зголемување од 2,35 отсто.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com