HomeДЕНЕШНАПолитикаКривичниот совет ја одби жалбата на СЈО и за останатите осомничени во „Тврдина“

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО и за останатите осомничени во „Тврдина“

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја одбил жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го потврдил решението на судијата на претходна постапка да не им одреди мерки на претпазливост на тројца од осомничените во случајот „Тврдина“ – јавува Мета.

„Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по жалба на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) изјавена против решенијата на судија на претходна постапка за лицата Т.Ј., Н.Б. и В.С., опфатени со предметот на СЈО во јавноста познат како „Тврдина“, донесе одлука со која жалбата на обвинителството се одбива како неоснована, а решенијата на судија на претходна постапка со кои се одби предлогот за определување мерки за претпазливост за сите три лица, се потврдуваат“, стои во соопштението од судот.

Претходно, Кривичниот совет ја одби и жалбата на СЈО против одлуката на судијката Александра Поп-Стефанија да не ѝ одреди мерки на претпазливост на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, исто така осомничена во случајот „Тврдина“.

Првоосомничен во случајот е поранешниот началник на петтата управа на МВР, Горан Грујовски, кому судот само му го одзеде пасошот, иако СЈО бараше да му биде одреден притвор.

Петтемина осомничени се товарат дека минатата година ја уништиле опремата од нелегалното прислушување, вредна 10 милиони евра.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com