HomeДЕНЕШНАСветКлинтон и Трамп за десет дена во прва телевизиска дебата

Клинтон и Трамп за десет дена во прва телевизиска дебата

Демократската кандидатка Хилари Клинтон и републиканскиот кандидат за претседател на САД Доналд Трамп ќе ги искажат своите ставови за 10 дена во прва телевизиска дебата. Независната комисија која организира три претседателски избори и една потпретседателка соопштија дека на дебатата која ќе се одржи на 26 септември на универзитетот Хофстор во Њујорк ќе бидат повикани само Доналд Трамп и Хилари Клинтон.

Либертарианскиот кандидат Гери Џонсон не го помина прагот од 15 отсто поддршка во анкетите, колку е потребно з да се учествува во емисијата. Според просечните резултати од последните пет анкети од јавното мислење, хилари Клинтон води со 43 отсто гласови поддршка, додека Трамп е втор со поддршка од 40 отсто.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com