HomeФЕР ПЛЕЈФудбалКлатенбург ке го суди финалето од Лигата на шампионите

Клатенбург ке го суди финалето од Лигата на шампионите

Англискиот арбитар Марк Клатенбург ќе го суди финалето во Лигата на шампионите кое се игра помеѓу Реал и Атлетико Мадрид, соопшти Европската фудбалска унија (УЕФА). Финалето од Лигат на шампионите е закажано за 28 мај на стадионот Сан Сиро во Милано. Клатенбург шест пати ја делеше правдата оваа сезона во натпреварите од најелитното европско натпреварување, вклучувајќи и два натпревари на Атлетико и еден на Реал Мадрид.

Овој 41-годишен Англичанец една недела порано ќе го суди и финалето во Фа купот во Англија кое се игра помеѓу екипите на Манчестер Јунајтед и Кристал Палас. Швеѓанецот Јонас Ериксон е избран за главен судија во финалето од Лига Европа помеѓу Ливерпул и Севиља. Тој натпревар ќе се одигра на 18 мај во Базел.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com