HomeДЕНЕШНАЕкономијаКинескиот Uber доби една милијарда од Apple

Кинескиот Uber доби една милијарда од Apple

Apple ќе вложи 1 милијарда долари во кинеската компанија Didi Chuxing која слично како Uber нуди услуги за споделување на превозот со автомобил и е вистински лидер на азискиот пазар.

Didi Chuxing е основана од гигантите Alibaba и Tencent и нејзината вредност е проценета на неверојатни 26 милијарди долари, а со инвестицијата Apple ќе си обезбеди влез на кинескиот пазар со своите софтверски услуги.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com