HomeАЈНШТАЈНИЈАКинезите ја откриле најдлабоката подводна дупка во светот (ВИДЕО)

Кинезите ја откриле најдлабоката подводна дупка во светот (ВИДЕО)

Кинеската телевизија „Си-Си-Ти-Ви“ објави дека биле откриена „Змаева дупка“, односно 300 метри длабока дупка во Јужното кинеско море. Како што пренесуваат тамошните медиуми, станува збор за дупка која претставува едно од најопасните места на земјата и околу кое веќе со години има несогласувања меѓу Виетнам, Малезија, Индонезија, Брунеи, Филипини, Тајван и Кина.

На крајот излезе дека веста со која се пофали Кина всушност е точна, а со тоа нејзината „Змаева дупка“ и го зема првото место на досегашниот рекордер, дупката позната како „Dean’s Blue“, која се наоѓа на Бахамите и има длабочина од околу 202 метри.

dosegasen rekorder

„Длабочината на дупката ја утврдивме со серија на калибрации и без разлика на тоа со која се служевме, сите потврдија дека дупката е длабока 300 метри“, објаснува Јанг Зушенг, професор на океанографскиот универзитет во Џингдао.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com