HomeДЕНЕШНАСветКина развива нов стратешки бомбардер

Кина развива нов стратешки бомбардер

Кинеската авијација развива нов стратешки бомбардер, што ќе допринесе за неодамнешниот напредок во производството на летала и понатамошно ширење на војската во оваа земја, пренесуваат кинеските медиуми. Командантот на воената авијација Ма Сиотиан изјавил дека овој бомбардер значително ќе ја унапреди можноста за удар на второ копче, не наведувајќи ги деталите.

„Моментално развиваме нова генерација на стратешки бомбардери. Наското ќе бидете во можност да ги видите“, изјави Ма. Минатата година Кина го претстави стратешкиот бомбардер „сијан Х-6К, лиценцирана копија на советскиот „Ту-16“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com