HomeДЕНЕШНАСкопјеКардиналот Пуљиќ утре ќе предводи голема миса на скопскиот плоштад

Кардиналот Пуљиќ утре ќе предводи голема миса на скопскиот плоштад

Кардиналот Винко Пуљиќ ќе ја предводи понтификалната света миса во Скопје – крунскиот настан од „Деновите на Мајка Тереза“, јавува сервисот на македонски јазик „Дојче Веле“.

Скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, потврдил дека папата Францисско пред две недели го назначил го именувал сараевскиот надбискуп, кардиналот Винко Пуљиќ, за негов специјален пратеник кој ќе ја предводи понтификалната света миса во Скопје.

Се очекуваат голем број на гости, верници и љупобитни граѓани на плоштадот „Македонија“ Најавени се високи претставници на Католичката црква и на други верски заедници, домашни и странски делегации и гости кој ќе и оддадат почит на Света Тереза.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com