HomeДЕНЕШНАСветИсчезна авион на EgyptAir на летот Париз-Каиро, потрага во Медитеранот

Исчезна авион на EgyptAir на летот Париз-Каиро, потрага во Медитеранот

Авион на летот MS804 на компанијата EgyptAir најверојатно се срушил недалеку од грчкиот брег во Егејското море откако контролата на летање целосно изгубила контакт по полетувањето од Париз. Сигналот за итност бил активиран околу 4:30, а контактот е изгубен на 280 километри од брегот на Египет.

egyptair

Во авионот кој се упатувал кон Каиро имало 66 луѓе. Властите во Франција и Египет посочуваат дека сега најважно е да се пронајде срушениот авион за потоа да се спроведе истрага и да се утврдат точните причини за падот, но можноста за тероризам засега никој не ја исклучува.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com