HomeФЕР ПЛЕЈОстанатиИсториски златен медал за Келменди и Косово на првата Олимпијада

Историски златен медал за Келменди и Косово на првата Олимпијада

Џудистката Мајлинда Келменди ќе влезе во историјата на својата земја како првата медалистка и тоа со освоен златен медал на дебитирањето на Косово на Летните олимписки игри кои се одржуваат во Рио. Мајлинда Келменди во категоријата до 52 килограми ја совлада репрезентативката на Италија, Одета Џуфриди, и се закити со најсјајното одличје.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com