HomeДЕНЕШНАСветИндија сруши рекорд: Лансирани 20 сателити за 26 минути

Индија сруши рекорд: Лансирани 20 сателити за 26 минути

Ракета на индиската организација за истражување на вселената полета (ИСРО) од вселенскиот центар кој се наоѓа во јужна Индија во средата, околу четири часот наутро, по средноевропско време и после 26 минути и стави сателитите во орбитата. „20 сателити се во движење „ИСРО“ продолжи да ги поместува границите“, изјави премиерот Нарендра Моди, честитајќи им на индиските научници за успехот.

Главниот „патник“ на ракетата бил индискиот сателит „Cartosat-2“ тежок 727.5 килограми. Во орбитата иле лансирани уште 17 помали сателити, вклучувајчи 13 од САД, два од Канада, по еден од Германија и Индонезија и уште два сателити од индиските универзитети.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com