HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаИзгоре млекарницата „Николови“ во Свети Николе

Изгоре млекарницата „Николови“ во Свети Николе

Целосно изгоре млекарницата „Николови“ во Свети Николе. Пожарот избувнал во 9 часот кога работниците заминувале на пауза за појадок. Според првичните информации, нема жртви во пожарот, но материјалната штета е голема.

Командирот на Противпожарната единица од Свети Николе, Зоран Трајчев, изјави дека пожарот почнал од погонот за пакување на млеко и млечни производи. Сите работници навреме се евакуирани, а пожарникарите извлекле и две големи плински боци со цел да не дојде до експлозија на објектот.

Во интервенцијата на гаснење на пожарот биле вклучени сите пожарникари од Свети Николе, а екипи пристингале и од територијалните противпожарни единици од Штип и од Велес.

Пожарот во моментов е локализиран, а пожарникарите се се уште таму со цел да не дојде до повторно разгорување на огнот.

Во текот на денот се очекуваат дополнителни информации за причините на пожарот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com