HomeДЕНЕШНАСветИД повика на напади на западот за време на Рамазан

ИД повика на напади на западот за време на Рамазан

Исламска држава ги повика вчера своите приврзаници во светот да извршуваат напади врз Западот за време на светиот муслимански месец Рамазан, јави ДПА.

„Рамазан е месец на инвазија и џихад“, изјави во аудиопорака портпаролот на ИД, Абу Мохамед ал Аднани. „Направете од тој месец, според Божјата волја, месец на несреќи за неверниците насекаде. Овој повик е насочен специјално кон војниците и поддржувачите на Исламскиот калифат во Европа и Америка“, рече Аднани.

Тој изјави дека при нападите на Запад не треба да се штедат цивилите, бидејќи тие ќе бидат одмазда за воздушните напади на САД и нивните сојузници во Сирија и Ирак. Порака со траење од 22 минути е испратена од медиумскиот клан на ИД „Ал Фуркан“.

Рамазан оваа година треба да почне да почетокот на јуни.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com