HomeДЕНЕШНАСветЗемјотресот во Италија ја поместил земјата за четврт-метар

Земјотресот во Италија ја поместил земјата за четврт-метар

Страшниот земјотрес кој ја зафати централна Италија и особено градот Амариче освен што однесе 300 жртви предизвика и огромна материјална штета. Според снимките од сатели на Европската вселенска агенција има разместување на земјата од 23 сантиметри, додека 20 километрската пукнатина се движела долж Апенините.

Научниците ќе ги користат информациите за да разберат што подобро што го предизвика земјотресот со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала.

Пукнатината е долга околу 20 километри, оценета како средно фрустрирачка и е во длабочина е околу половина метар. Поголемиот дел од лизгањето била во длабочина, сосема малку од поместување достигнало до површината. Поместувањето е концентрирано во два дела.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com