HomeДЕНЕШНАРегионЗатвореници од Гвантанамо ќе лежат во Србија

Затвореници од Гвантанамо ќе лежат во Србија

Владата на САД префрли двајца воени затвореници од Гвантанамо кои ќе лежат во Србија. Станува збор за осомничените терористи Мансур Ахмед Сада ал Џафија и Мухамад Давлатов кои ќе бидат префрлени од воената база во Куба.

gvantanamo1

Според Стејт Департментот се прават напори да се затвори злоогласениот затвор, а секретарот Џон Кери ја цени помошта која ја добиле од српската влада.

Засега нема најави дали ќе има трансфер и на други затвореници и што со нив, колку време ќе останат во затвор бидејќи голем дел од нив не се ниту осудени бидејќи голем дел од американските судови не започнаа предмети, а тие се водат како воени заробеници.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com