HomeДЕНЕШНАСветЕрменија пред нов воен хаос, бунтовници завзедоа полициска станица

Ерменија пред нов воен хаос, бунтовници завзедоа полициска станица

Преставници на радикалниот опозициски Фронт за јавен спас „Нова Ерменија” напдаднаа полициска станица во Ереван која ја завзедоа и држат петнаесетина полицајци како заложници при што има и најмалку едно лице загинато.

policija ermenija1

Тие бараат ослободување на Жирајр Сефилјан кој е еден од нивните лидери, а е уапсен под сомнение за нелегално поседување на оружје. Нападот ја загржи јавноста во Ерменија која смета дека ова е увертира во поголем вооружен конфликт кој ќе биде етнички и политички мотивиран.

policija ermenija3

Ерменските безбедносни служби направиле обид за ослободување на полициската станица за оклопни возила, но прво ќе преговара со бунтовниците за мирно решавање на кризата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com