HomeДЕНЕШНАРегионЕрдоган на референдум ќе ја откачи ЕУ

Ердоган на референдум ќе ја откачи ЕУ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се заканува со реферндум на кој граѓаните би и испратиле порака на Европската Унија дека им е преку глава од децениската дискриминација и рекордното траење на процесот на преговори за членство. Оваа закана доаѓа во ист момент кога во Британија се гласа на референдум за или против одржување на членството во ЕУ.

– Ние ќе преживееме и без укинување на визите, како и до сега. Ќе можат ли сепак европските земји да ја прифатат со истата ладнокрвност ситуацијата, кога ќе бидат урнат соништата на милиони бегалци, чиј живот е поврзан со договорот за реадмисија и можностите кои тој ги претставува? – прашува Ердоган.

Ердоган се закани ако ЕУ не ја симне визната либеризација и ако не ја зголеми финансиската предпристапна помош тогаш Парламентот нема да го прифати договорот за реадмисија на бегалците кои повторно ќе паднат на товар на Брисел.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com