HomeДЕНЕШНАСветЕгипетската војска објави фотографии од пронајдените остатоци на паднатиот авион

Египетската војска објави фотографии од пронајдените остатоци на паднатиот авион

Египетската војска ги објави првите фотографии од урнатините на срушениот египетски авион. Тие на своите Фејсбук страници ги испратија поединечно сликите каде што можете да ги видите личните работи на исчезнатите патници. Сеуште се пребарува црната кутија.

avion ostatoci1

Француската агенција за безбедност на воздушната пловидба денеска соопшти дека египетскиот авион на Париз-Каиро, кој се урна во морето со 66 лица во него, емитувал автоматски пораки кои укажуваат на тоа дека во авионот пред несреќата имало чад. Ова беше потврдено од страна на воздухопловен експерт Тим Ван Беверан за Дојче Веле, додавајќи дека “авионот се запалил”. Системот како што тој оценува, испратил јасна порака. “Детектиран бил чад во бањата. Една минута подоцна, чад е откриен во делот за електроника. Две минути подоцна, сите единици за контрола на летот откажале”, објасни тој.

avion osrtatoci 1

Летоот на египетската компанија “Idžipter” во ноќта меѓу средата и четвртокот се урна во Средоземното Море, на север од Александрија. Портпаролот на Француското биро за истрага и анализа, за АФП изјави дека авионот се емитувал пораки кои укажуваат на тоа дека во авионот имало чад пред прекинот на пренос на податоци. Тој, сепак, рече дека е премногу рано да се протолкува и да се разбере причината за несреќата се додека не се најдат црните кутии.

avion ostatoci 3

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com