HomeДЕНЕШНАСветДоживотен затвор за поранешниот диктатор Чада

Доживотен затвор за поранешниот диктатор Чада

Поранешниот диктатор Чада Хисен Хабре е прогласен на судот во Сенегал за виновен за злосторства против човештвото и е осуден на доживотна казна затвор. „Хисен Хабре, овој суд ве прогласува за виновен за злосторства против човештвото, силување, присилно ропство и киднапирање“, стои во пресудата. Хабре е осуден за мачење и смрт на илјада свои политички противници за време на своето осумгодишно владеење.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com