HomeДЕНЕШНАРегионДелови од Србија под снег, земјоделците во паника

Делови од Србија под снег, земјоделците во паника

Променливото време во Македонија е неспоредливо со невремето кое зафати делови од Црна Гора, како и од Србија каде неколку помали градови и населени места се завејани од снег. Во повеќе општини во Западна Србија меѓу кои Ивањица и Пријепоље, се уништени овошни насади и штетите во земјоделието може да бидат големи доколку продолжат неповолните временски прилики за средината на мај.

srbija sneg

Најпогодени се одгледувачите на малини кои за српските медиуми загрижено изјавуваат дека стравуваат за својата единствена егзистенција бидејќи голем дел од насадите се речиси целосно уништени.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com