HomeДЕНЕШНАЕкономијаГ-20 побара даночна реформа на глобално ниво

Г-20 побара даночна реформа на глобално ниво

Министрите за финансии на дваесетте водечки економии во светот (Г-20) изјавуваат дека даночната политика треба биде подобрена во светски рамки, па да се сетат на глобализацијата и да се промовира социјално урамнотежен и одржлив економски раст.

Министрите побараа поголемо усогласување на одделните даночни системи и за засилена размена на информации, за да се прекине праксата на агресивна оптимизација на мултинационалните компании и да се предложи стабилноста на инвеститорите, наведува „Франс прес“.

Корпорациите како „Google“, „Amazon“ и „Facebook“ редовно се обвинувани дека сакаат да ги избегнат даноците во САД и Европа, преместувајќи се во земји со поволен даночен режим како Ирска. Американскиот министер за финансии, Џејкоб Лу забележува дека не само конкретни даночни правила, но и целата даночна администрација треба бидат ажурирани.

Генералниот секретар на Организацијата за економска соработка и развој, Анхел Гури инсистира за социјално праведен даночен систем. Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард изразува согласност дека даночната политика треба да биде дел од реформите на Г-20. Лагард сепак е не помалку загрижена за слабиот раст, загрозен дополнително од други политички настани.

Лу, Гури и Лагард зборуваа на средбата на министрите за финансии и централните банкари на земјите од Г-20 во Чанду, главниот град на кинеската провинција Сечуан. По овој форум, кој се одржува денес и утре, Кина ќе биде домаќин и на самитот на Г-20 во источниот град Хангжу на 4-ти и 5-ти септември.

Светската економија е во критичен момент во кој влијанието на финансиската криза се уште се развива, вели министерот за финансии на Кина Лу Џивеј. Тој исто така ги повикува Г-20 да играат водечка улога во поддршката за еден нов меѓународен даночен систем.

Пекинг за првпат повикува јавно за даночни реформи на меѓународно ниво, забележува агенцијата „Ксинхуа“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com