HomeДЕНЕШНАРегионГрција воведува патарина од следната недела – нова давачка за оние кои патуваат

Грција воведува патарина од следната недела – нова давачка за оние кои патуваат

Воведувањето на патарини на автопатот до Солун се одложува. Плаќањето за автопатот требаше да стапи на сила утре, 6-ти јуни, но грчките власти не се подготвени со електронскиот систем, кој ќе издава билети за магистралата. Таксата ќе влезе во сила најрано за една недела, прецизираат од патната агенција на Грција.

Најверојатниот рок за почеток е следниот понеделник 13 јуни. Патнички автомобили ќе се наплаќаат со 2,40 евра, автобусите – 6 евра, а цената за тешки камиони ќе биде 8,40 евра.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com