HomeДЕНЕШНАСветГо бараше Брегзит, сега е министер за надворешни

Го бараше Брегзит, сега е министер за надворешни

Европскептикот Борис Џонсон како најпознат член на Конзервативната партија кој постојано лобираше за Брегзит е назначен за нов министер за надворешни работи на Велика Британија од страна на новата британска премиерка Тереза Меј,

Премиерката истакна дека ќе ги прифати предизвиците на излегувањето од Европската униј и веднаш го именуваше за министер за надворешни работи водечкиот евроскептик и поранешен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон.

За огромната задача што ја очекува новата британска влада, премиерката Тереза Меј основаше министерство коешто ќе биде целосно посветено на процесот на излегување на Велика Британија од Европската унија, а ќе го води Дејвид Дејвис, поранешен државен секретар за европски работи.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com