HomeДЕНЕШНАПолитикаГДОМ со нов протест пред Собранието на РМ

ГДОМ со нов протест пред Собранието на РМ

Денес во 19 часот беше закажан контра протест пред Собранието на Република Македонија од страна на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). По протестите изминативе денови низ повеќе градови, ГДОМ организира  протест пред Парламентот,  вечерва ќе испрати порака за избори на 5-ти јуни.

„-Очекуваме најмалку 50.000 луѓе, можеби и повеќе. Огромна поддршка од граѓаните на Република Македонија бидејќи нели ние сме невладина организација, така што сметаме дека таа поддршка ќе биде многу голема бидејќи не се работи за политичка партија и дека ќе прати голема порака како до Брисел, така и до целата држава“, вели Александар Даштевски.

-Ќе имаме огромен протест во Скопје, ќе видат колку сме им ќе им порачаме дека Македонија може да излезе од криза на 5-ти јуни и да престанат да ги сквернават спомениците, изјави вчера членот на ГДОМ, Филип Петровски.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com