HomeДЕНЕШНАСветВторо самоубиство на директор на „Цирих осигурување“

Второ самоубиство на директор на „Цирих осигурување“

Мартин Сен, поранешниот главен директор на „Цирих осигурување“, во петокот си го одзел животот со големо жалење соопштија од компанијата и тој вториот директор по Пјер Вутнер се самоуби во 2013-та.

Во една од најбогатите швајцарски компании во изминатите пет години имало големи финансиски проблеми, пропаднати зделки со надворешни партнери, исплата на огромни штети на осигуреници, како на пример за експлозијата на кинеското пристаниште Тијанџин и голем притисок меѓу вработените.

Семејството пак, на Вутнер претходно обвинуваше дека раководството на компанијата вршело огромен пресинг врз него за да носи поризични одлуки за да се врати профитот. За смртта на Сен се уште нема прецизни детали од полицијата која го истражува случајот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com