HomeДЕНЕШНАСветВо Франција 20.000 лица без струја поради поплавите

Во Франција 20.000 лица без струја поради поплавите

Најмалку 20.000 лица во Франција останале без струја поради поплавите. Според очекувањата, реката Сана ќе биде шест метри над нормалното ниво, а исто така се очекува и францускиот претседател Франсоа Оланд да прогласи состојба на природна катастрофа. Енергетската компанија „Енедис“ соопшти дека најмалку 20.000 лица во Франција останале без струја поради поплавите.

Поради овие поплави затворени се познатите музие Лувр и Орсеј, со цек уметничките дела да можат да бидат префрлени на безбедна локација. Поплавите ширум Франција и Германија за сега однеле живот на најмалку 11 лица, а околу 1000 лица биле принудени да ги напуштат своите домови.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com