HomeДЕНЕШНАПолитикаВМРО со апсолутно мнозинство во комисијата за импичмент на Иванов

ВМРО со апсолутно мнозинство во комисијата за импичмент на Иванов

Жестока расправа за составот на комисијата која ќе ја утврдува одговорноста на Претседателот Иванов. Барањата на
ВМРО-ДПМНЕ да има апсолутно мнозинство од шест члена предизвика остра реакција од опозицијата. Според предлогот на владејачката партија, СДСМ и ДУИ треба да имаат по два члена, а ДПА еден. Опозицијата не сака да гласа за ваков состав и бара три места.

Пратеничката група на ДУИ стои на ставот дека Иванов е директен виновник за кризата и дека со контроверзната одлука за аболицијата ги погази уставот и законите. Пратеникот од ДПА Имер Алиу побара уште еднаш да се разгледа соодносот на членовите со цел да се види каде ќе одат одлучувачките гласови од ДУИ.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com