HomeДЕНЕШНАСветВидео: Џихадистите удрија по Русија, бомбаши самоубици нападнаа полициска станица

Видео: Џихадистите удрија по Русија, бомбаши самоубици нападнаа полициска станица

Полициската станица во рускиот регион Ставропол беше мета на напади, пренесуваат локалните медиуми. Експлозиите не повредиле ниту официјални лица на руските сили, ниту цивили. Се уште е нејасно колку бомбаши самоубици учествувале во нападот. Медиумите известуваат за бројка помеѓу двајца и четворица самоубици. Полицијата засега нема никакви детали за нападот.

Двајца џихадисти загинаа во нападот. Едниот бил убиен додека се обидувал да ја помине контролата, додека другиот успеал да ја детонира својата експлозивна направа. РИА Новости наведува извори од безбедноснтие служби кои им рекле дека биле користени пет експлозивни направи во нападот.

Руските безбедносни сили се на готовс, а прогласена е алармантна состојба.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com