HomeДЕНЕШНАСвет(Видео) Турските сили ја блокираа базата Инџирлик, гласини за втор пуч

(Видео) Турските сили ја блокираа базата Инџирлик, гласини за втор пуч

Околу 7.000 турски специјалци во оклопни возила ја опколија утрово воздухопловната база Инџирлик што ја користат НАТО и САД, јавуваат турски медиуми.

Турскиот министер за европски прашања, Омар Челик, рече дека станува збор за „безбедносна инспекција“, додека локалните весници шпекулираат дека можеби е во тек втор државен удар.

Влезот во базата е блокиран, а на фотографии од граѓани се гледаат специјалци со автоматско оружје и водени топови.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com