HomeДЕНЕШНАСветВидео: Силен земјотрес во Еквадор, најмалку 77 мртви

Видео: Силен земјотрес во Еквадор, најмалку 77 мртви

Најмалку 77 лица загинаа, а 588 се повредени во силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, кој го погоди Еквадор. Според податоците на американскиот Геолошки завод, епицентарот на земјотресот кој е најсилен од 1979 година, се наоѓал 27 километри источно од Мусинеа, место кое е популарно меѓу туристите.

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа прогласи вонредна состојба и апелираше до жителите да не создаваат паника. Голем број на луѓе има затрупано под рушевините, а по земјотресот се случиле и голем број на грабежи. Властите наведуваат дека бројот на загинати ќе се зголемува и дека материјалната штета е голема. Пацифичкиот центар за предупредување од цунами, предупреди на можни големи бранови на некои крајбрежја, но властите не издале предупредувања од можност за појава на цунами.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com