HomeДЕНЕШНАСветВидео: Насилен судир на професорите и полиција во Мексико, најмалку шестмина загинати

Видео: Насилен судир на професорите и полиција во Мексико, најмалку шестмина загинати

Мексиканците војни водат за образованието. Жестоки судири помеѓу Синдикатот на професори и полицијата се случија во јужниот дел на Мексико. Странските медиуми јавуваат дека има најмалку 6 лица загинати.

Професорите се против одлуката на владата наставниците да бидат задолжително тестирани, што е дел од новите реформи во образованието. Претходо лидерите на нивната организација беа обвинети дека переле пари по што беше предложен ваков закон. Тоа предизвика револт кај професорите кои излегоа на протестот кој ескалираше.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com