HomeАНТИСТРЕСШтосноВидео: Како навистина тонеше Титаник?

Видео: Како навистина тонеше Титаник?

Веројатно zа патничкиот брод Титаник веќе многу сте читале. Можеби сте погледнале и некој документарен филм, а и оној на режисерот Џејмс Камерон, во кој глумеа фантастичните Леонардо ди Каприо и Кејт Винслет. Сепак, вакво нешто до сега не сте погледнале, најсовремена анимација, која во реално време го прикажува потонувањето на бродот.

Со други зборови тројца талентиран момци – Томас Линскеј, Метју де Винклелир и Кајл Худак – направиле анимација од 2 часа 41 минутa на која се гледа сè што се случувало во текот на ноќта на 14 април 1912 година, од појавата на кобниoт леден брег па се до моментот кога и последниот дел на бродот исчезнал под површината. Во анимација на моменти може да се види и внатрешноста од бродот, но ќе слушнете и морничави звуци во мигот додека гигантот долг 269 метри и широк 28 метри полека тоне.

Погледнете го видеото

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com