HomeДЕНЕШНАСветБројот на жртви од земјотресот во Италија се зголеми на 247

Бројот на жртви од земјотресот во Италија се зголеми на 247

Италија е во тага и жали за жртвите кои достигнаа 247 во силниот земјотрес кој го погоди централниот дел на земјата и сруши неколку градови. Спасувачките екипи се уште се на терен во потрага по затрупани, но преживеани лица. Илјадници луѓе останаа без своите домови, па затоа привремени се сместени во спортски сали или пак во шатори.

zemjotres italija2

Оваа катастрофа од невидени размери ја поттикна солидарноста и хуманоста и веќе се организираат добротворни акции.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com