HomeАНТИСТРЕСГурманБрз рецепт со јајца за оние кои се кратки со времето

Брз рецепт со јајца за оние кои се кратки со времето

3-vkusni-obroci-so-jajca-za-koi-kje-vi-trebaat-najmnogu-15-minuti-02Потребни состојки:

2 јајца

4 парчиња леб

50g путер

4 големи парчиња сирење

2 големи парчиња шунка

2 листови од зелена салата

Сол, бибер, некои омилени зачини

Подготовка:

1. Намачкајте ги парчињата леб со малку путер и испржете ги од двете страни на тава. Тргнете две парчиња од тавата – тие ќе ви бидат потребни подоцна.

2. Ставете по едно парче сирење на останатите 2 парчиња леб и покријте ја тавата. Печете додека не се стопи сирењето.

3. Врз сирењето ставете парче шунка, па уште едно парче сирење и на крај покријте со кришките леб кои претходно ги тргнавте настрана.

4. Покријте ја тавата и печете околу 30 секунди. Извадете го сендвичот од тавата и кога ќе се излади малку, додадете по еден лист зелена салата.

Уживајте!

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com