HomeДЕНЕШНАСветБомбашки напад во Кабул, 40 полицајци го загубиле животот

Бомбашки напад во Кабул, 40 полицајци го загубиле животот

Во напад на бомбаш-самоубиец на полициски конвој малку надвор од главниот град Кабул починале околу 40 полицајци, пренесуваат светските медиуми. За време на овој напад експлодирале две бомби, а во конвојот најмногу се наоѓале кадети кои се враќале од промоција.

Гувернерот на округот Пагхман Хаџи Мухамед Муса Кан изјави дека многу лица биле повредени. Одговорноста за нападот ја преземаа Талибаните.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com