HomeДЕНЕШНАСветБомбардирани квартови во Алепо, загина 51 лице

Бомбардирани квартови во Алепо, загина 51 лице

Најмалку 51 лице загина, меѓу кои и 4 деца, а десетина се ранети при бомбардирање во местото Алепо и околината, соопштија од Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Жртвите се убиени при повеќе операции на силите кои се лојални на претседателот Башар ал Асад кои бомбардирале неколку квартови во источниот дел на Алепо

Освен во источниот дел, дваесет и седум цивили, меѓу кои и едно дете се убиени во напади извршени од силите на режимот и од руски авиони во три села и градови во област западно од Алепо.

 

 

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com