HomeДЕНЕШНАПолитикаБез опозиција изгласан Универзитетот „Дамјан Груев“

Без опозиција изгласан Универзитетот „Дамјан Груев“

Со 67 гласа „за“ и шест „против“ владејачкото мнозинство во Собранието денеска во отсуство на опозицијата по скратена постапка го изгласа Законот за формирање на Универзитетот „Дамјан Груев“. Предлог-законот доби поддршка и по Бадентеровото мнозинство.

Се работи за Универзитет за одбрана, безбедност и мир, а новиот владин предлог на законот кој вчера пристигна во Собранието проширен со уште три нови факултети – економски, градежен и архитектонски.
sobranie glasanje
Владејачкото мнозинство го бранеше формирањето на Универзитетот со тврдења дека студентите ќе имаат уште една можност самите да направат избор каде ќе студираат, да не бидат манипулирани и рекетирани. Пратениците од опозицијата пак, денеска ја бојкотираат седницата на Собранието, по одлуката за замрзнување на сите собраниски активности додека Уставниот суд не се изјасни за уставноста на Специјалното обвинителство.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com