HomeФЕР ПЛЕЈФудбалАнгличаните не се шегуваат- веќе имаме десет рекордни трансфери!

Англичаните не се шегуваат- веќе имаме десет рекордни трансфери!

Новата сезоан во Премиер лигата има потенцијал да стане највозбудлива во историјата на ова натпреварување, а како и да го поседува овој потенцијал кога половина клубови го срушија клупскиот рекорд кога е висината на трансфер за еден фудбалер во прашање. Летниот трансфер период влегува во самата завршница, што е добра причина да се направи краток осврт околу тоа што до сега се случуваше на Островот, а еден од податоците е потполно неверојатен.

Првиот работен ден од новата седмица започна со рушење на нов клупски рекорд, откако Саутемптон го официјлизраше трансферот на Марконаецот Софиан Буфало вреден 16 милиони фунти. „Светците“ со овој транфер поставија нов клубски рекорд за сума исплатена за еден фудбалер, а пред нив тоа го направија уште девет премиерлигаши!

Еве ја комплетната листа:

1. Манчестер Јунајтед- Пол Погба (£93.5м)
2. Ливерпул- Садио Мане (£36м)
3. Кристал Палас- Кристијан Бентеке (£32м)
4. Вест Хем- Андре Ају (£20.5м)
5. Саутемптон- Софиан Буфал (£16м)
6. Свонси- Борха Бастон (£15.5м)
7. Борнмаут- Џордан Ајб (£15м)
8. Лестер Сити- Ахмед Муса (£15м)
9. Вотфорд- Роберто Перерја (£13м)
10. Барнли- Стивен Дефур (£8м)

slika150497884020160829150714

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com