HomeДЕНЕШНАПолитикаАмбасадата на САД недвосмислено побара одложување на изборите

Амбасадата на САД недвосмислено побара одложување на изборите

Амбасадата на САД излезе со став во кој повика да се одложат изборите на 5 јуни бидејќи три од четири најголеми партии нема да учествуваат и ќе бојкотираат се додека не се спроведат потребните политички реформи, пренесува Мета.

Со учеството само на ВМРО изборите немаат голема кредибилност и може да ја влошат политичката состојба, а аболицијата на претседателот Иванов само дополнително ја комплицираше кризата и донесе ефект на неказнивост на политичарите.

Сличен став имаат повеќе амбасадори од ЕУ земјите кои се обидуваат да придонесат во решавањето на проблемите и продолжување на евроатлантските интеграции за кои државата одамна се определи.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com