HomeДЕНЕШНАЕкономијаАко Кина продолжи да го притиска Apple проиводството на iPhone се сели

Ако Кина продолжи да го притиска Apple проиводството на iPhone се сели

Тим Кук кон крајот на овој месец ќе отпатува во Кина каде ќе се сретне со повеќе владини службеници со цел да ги подобри условите во кои работи Apple, а тие не се баш најдобри во последниот период.

Една од опциите за блефирање е секако најавата дека Apple целосно ќе го повлече производството од Foxconn во Кина и ќе се пресели во Индија каде ќе добие многу подобри услови.

Дали оваа тактика ќе биде доволна за да се „притиснат“ кинеските власти ќе зависи од нивната подготвеност повеќе да го отворат домашниот пазар или пак ќе ризикуваат да загубат вреден бренд кој обезбедува годишно милиони долари во производството на iPhone и iPad.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com