HomeДЕНЕШНАСветАвстрија погодена од силно невреме – прогласена вонредна состојба

Австрија погодена од силно невреме – прогласена вонредна состојба

Силно невреме синоќа погоди делови од Австрија, а најпогодено е местото Африц, каде е прогласена вонредна состојба.

Одрон го разурна местото Кра на територијата на општината Африц. Жители на Кра се евакуирани.

Обилните дождови предизвикаа одрон на земјиште што го покри целото место.

МИА

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com